فناوری کلیدی سامانه‌های ذخیره‌سازی داده دانشگاه صنعتی شریف در الکامپ معرفی شد

فناوری کلیدی سامانه‌های ذخیره‌سازی داده دانشگاه صنعتی شریف در الکامپ معرفی شد

photo_۲۰۱۸-۰۷-۳۱_۱۴-۵۴-۱۹

مدیر مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه صنعتی شریف و رئیس هیات مدیره‌ی شرکت پرسا گفت: در الکامپ امسال، سامانه‌های ذخیره‌سازی تولید داخل را به عنوان یکی از فناوری‌های کلیدی حوزه ICT معرفی کردیم.

حسین اسدی مدیر مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه صنعتی شریف و معاون پژوهشی و قائم‌مقام پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات این دانشگاه افزود: یکی از زیرمجموعه‌های پژوهشکده ICT دانشگاه شریف، شرکت پردازش و ذخیره‌سازی داده (پرسا) است که موفق به دستیابی به فناوری پیشرفته و تولید سامانه‌های ذخیره‌سازی در کشور شده است.

رییس هیات مدیره شرکت پرسا با بیان این که تولید سامانه‌های ذخیره‌سازی را می‌توان به عنوان یکی از دستاوردهای کلیدی دانشگاه شریف در حوزه ICT دانست گفت: با گسترش تولید داخلی این سامانه‌ها، می‌توان انتظار اشتغال‌زایی بسیار خوبی در کشور داشت.

اسدی با بیان این که سامانه‌های ذخیره‌سازی پرسا امتحان خود را پس داده‌اند گفت: تاکنون بیش از ۱۸۰ دستگاه در ۱۵ دیتاسنتر بزرگ کشور نصب و راه‌اندازی شده است و با استفاده از این زیرساخت، سرویس‌هایی مانند دولت همراه ، و بسیاری از خدمات IaaS و PaaS معاونت ابری سازمان فناوری اطلاعات به متقاضیان ارایه می‌شود. همچنین این سامانه‌ها در نهادهایی چون شهرداری تهران، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و دانشگاه صنعتی شریف نیز در حال سرویس دادن است.

مدیر مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه صنعتی شریف با بیان این که در یک سال گذشته تعداد سامانه‌های فعال ذخیره‌سازی پرسا از ۱۰ به ۱۸۰ دستگاه رسیده است گفت: در این مدت حتی یک مورد Down Time یا Data Loss نداشته‌ایم و این موضوع نشان دهنده اطمینان‌پذیری بالای این دستگاه‌ها است.

وی با بیان این که پژوهشکده ICT دانشگاه شریف یکی از مجموعه‌های معدود ایرانی است که ثبت اختراع بین‌المللی در حوزه ICT دارد گفت: ما تاکنون سه ثبت اختراع در امریکا داشته‌ایم و این موضوع نشان می‌دهد فناوری‌هایی که روی آن کار می‌کنیم همگی در دنیا نوآوری جدید است.

اسدی افزود: علاوه بر این در توسعه علوم کامپیوتر بسیار فعال هستیم و برای مثال اگر کلیدواژه‌هایی مانند Data Storage Lab یا Storage Human Error را در موتورهای جست‌وجو بزنید، یکی از سه گزینه اول، مقالات و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی پژوهشکده است.

رییس هیات مدیره شرکت پرسا با بیان این که این شرکت با ۱۴ نفر کار خود را آغاز کرد گفت: اکنون ۸۰ نفر به صورت مستقیم و ۸۰ نفر به صورت قراردادی و مشاوره‌ای با این مجموعه همکاری می‌کنند و امیدواریم ظرف یک سال آینده تعداد همکاران خود را به ۵۰۰ نفر برسانیم.

وی تاکید کرد: هدف‌گذاری پرسا این است که ظرف ۵ سال آینده برند HPDS جزو یکی از برندهای مطرح دنیا در حوزه سامانه‌های ذخیره‌‌سازی باشد.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه