۳DPL

3DPL2

مجموعه‌ی ۳DPL در سال ۱۳۹۶ با هدف طراحی و ساخت پرینتر سه بعدی زیستی برای اولین بار در ایران و ارائه خدمات پرینت سه بعدی تشکیل شد. خوشبختانه پس از گذشت یکسال از عمر مجموعه، نمونه نیمه صنعتی دستگاه پرینتر زیستی ساخته شده و آماده خدمت‌رسانی است.

شرکت ۳DPL در حال حاضر آماده ارائه خدمات پرینت سه بعدی زیستی و غیر زیستی و همچنین مدل‌سازی سه بعدی بر اساس نیاز دانشجویان و مشتریان است. لازم به ذکر است که تمام مراحل طراحی و ساخت مدل‌ها در این مجموعه انجام می‌شود.

این مجموعه‌ به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های مرکز نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه صنعتی شریف به صورت تخصصی روی طراحی و ساخت دستگاه پرینتر سه بعدی زیستی، خدمات پرینت سه بعدی و طراحی و ساخت قطعات فنی فعالیت دارد. انجام خدمات پرینت بافت مصنوعی، داربست، انواع هیدروژل و همچنین کشت سلول به صورت تخصصی در این مجموعه انجام می‌شود. این برای نخستین بار در ایران است که یک دستگاه پرینتر سه بعدی زیستی(Bioprinter) نیمه صنعتی طراحی و تولید شده است. با توجه به نیازهای مطرح شده سایر دستگاه‌های دیگر نظیر میکروسکوپ اتوماتیک، جابجاگر خطی و دستگاه پلاتر نیز در این مجموعه طراحی و ساخته شده است.