DML

آزمایشگاه رسانه‌های دیجیتال در سال ۱۳۸۰ در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف تاسیس گردید. این آزمایشگاه به عنوان یک آزمایشگاه پیش‌رو، در زمینه‌های یادگیری ماشین، پردازش تصویر و ویدئو، بیوانفورماتیک، انواع شبکه و سیستم‌های چندرسانه‌ای سهم به‌سزایی در رشد بخش‌‌های تحقیقاتی، پژوهشی و کاربردی این زمینه‌ها در داخل کشور و در وهله‌ی بعد درخارج از کشور داشته است.
آزمایشگاه رسانه های دیجیتال با توجه به نیازهای تحقیقاتی، پژوهشی و کاربردی کشور و مرزهای دانش به تعریف پروژه های مرتبط با نیازها و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز آن ها پرداخته و ضمن کمک به تربیت دانشجویان متعهد، منضبط و توانمند به رشد این زمینه ها کمک می نماید. همچنین با تکیه بر توامندی اعضای خود، سهم به‌سزایی در معرفی کشورمان به عنوان یک منبع تحقیقاتی، پژوهشی و کاربردی مقتدر در جهان در این زمینه‌ها داشته و خواهد داشت.
این آزمایشگاه با فراهم نمودن محیطی پویا جهت رشد، یادگیری وتحقیق و پژوهش در زمینه‌های یاد شده به فعالیت می‌پردازد. کمک به رشد و بالندگی این زمینه‌ها در کشور، تربیت نیروی انسانی متخصص وکارا، آماده‌سازی زمینه‌های اجرا و مدیریت پروژه‌های مرتبط با این زمینه‌ها از ماموریت‌های آزمایشگاه به شمار می‌روند. تا کنون بیش از ۲۰۰مقاله‌ی پژوهشی، نظری، کاربردی از فعالیت‌های این آزمایشگاه در همایش‌ها و مجلات برتر دنیا ارائه و چاپ شده است. هم‌چنین در راستای تربیت نیروی انسانی متخصص تا کنون ۸ دانشجوی دکتری، بیش از یکصد دانشجوی کارشناسی‌ارشد و نزدیک به دویست دانشجوی کارشناسی از آزمایشگاه رسانه‌های دیجیتال فارغ‌آلتحصیل شده‌اند که هر یک از این افراد می‌توانند در ساخت آینده‌ی کشور نقش کلیدی داشته باشند.